Relațiile umane reprezintă un domeniu imens de cercetare. Fiecare dintre noi poate scrie fie un roman imens, fie o poveste scurtă despre experiența noastră…
Relațiile umane reprezintă un domeniu imens de cercetare. Fiecare dintre noi poate scrie fie un roman imens, fie o poveste scurtă despre experiența noastră de a interacționa cu parteneri potențiali și reali. Poate fi fie amintiri plăcute, fie un gust amar din comunicarea cu oamenii „greșiți” cărora le-a petrecut destul de mult timp. Personal, pentru mine, aș evidenția cinci tipuri de relații care nu se termină În nimic, dar din ele se pot Învăța lecții utile pentru viitor.
Imaginează-ți, dar cineva mi-a frânt inima cu care nici măcar nu m-am Întâlnit cu adevărat. Cineva căruia (cum credeam naiv) Îi pasă de mine. Cel care (cum mi s-a părut) Îmi Împărtășește scopurile și aspirațiile. I-am trimis un mesaj dimineață. L-am invitat să mă viziteze. Mi-am permis să fiu vulnerabilă la el. I-am arătat partea din mine pe care o ascund de obicei de restul lumii, pentru că aveam impresia că pot avea Încredere În el. Când a Început brusc să se Întâlnească cu o altă persoană, m-am simțit pierdută. Confuz. Confuz. Habar n-aveam ce-l Împiedică să aibă o relație cu mine, dar a intrat rapid Într-o altă relație. Când ne-am Întâlnit prima dată, am crezut că el este exact ceea ce aveam nevoie, dar, se pare, misiunea lui În viața mea a fost complet diferită.
Relații unidirecționale Am sacrificat mult pentru anumite persoane. Am făcut tot ce am putut pentru ei. Mi-am schimbat programul și programul de lucru pentru a le Îndeplini. Le-am făcut prioritatea mea principală, uitând de mine și de nevoile mele. M-am repezit În ajutorul lor, neglijându-mă, iar În final, mi-am dat seama că m-au luat de bun. Mi-am dat seama că fac tot posibilul pentru ei și nu primesc nimic În schimb, iar ei se așteptau Întotdeauna la sprijin imediat de la mine și l-au folosit constant. Ochii mi s-au deschis În sfârșit. 3. Relație toxică Am fost controlată. Am fost manipulat și condus. Am fost mințit. Am avut Încredere Într-un bărbat care În cele din urmă mi-a arătat adevărata lui față. Un bărbat care a spus clar că Îi pasă doar de el Însuși. În loc să-l urăsc pentru ceea ce mi-a făcut, m-am urât prea mult timp, presupunând că merit acest tratament pentru că nu eram suficient de bun. Mi-a dat o lecție grozavă pentru tot restul vieții mele. Sursa: curiozitati.org relații otrăvitoare 4. Relație aleatorie Acestea au fost contacte trecătoare, fără obligații reciproce și cu o conștiință clară că acest lucru este greșit și nu este pentru mult timp. Uneori Îmi doream să fiu Înșelat și să cred că o astfel de relație s-ar putea dezvolta În ceva mai mult și, prin urmare, chiar mi-am permis să mă atașez de acești oameni. Dar atunci a prevalat bunul simț, deși Încă mă durea să-i las din viața mea. 5. Relație virtuală Am petrecut mult timp corespondenței cu o persoană, Încercând să o cunosc mai bine. Am vorbit mult, am glumit și am râs mult – În scris, desigur. Am presupus că următorul pas logic va fi o Întâlnire față În față - dar acest lucru nu s-a Întâmplat ca urmare. Relația de fapt a Început și s-a Încheiat În messenger. Nu a trebuit niciodată să testez „chimia noastră virtuală” față În față. Sursa ↗