Nu te poți bate de fiecare dată când ceva nu merge bine, chiar și pentru lucruri mărunte. Nu ești un Învins uman și cu siguranță nu ești prost. Așadar, de ce te critici În mod constant, te roadi moral și te bati verbal?
1. Este mai ușor să te certați decât să te lauzi. Deci, ai un loc de muncă, o educație decentă și o sănătate bună, dar probabil că ești nemulțumit de asta, dorind să fii și mai bun și chiar mai perfectă. Sincer, te poți Îmbunătăți oricând, dar fără fanatism. Dacă ai urcat pe un munte, admira un timp peisajul din jurul tău și nu te gândi la câte vârfuri mai trebuie să cucerești.
)2. Nimeni nu ți-a spus niciodată despre valoarea liniștii sufletești. Când ai fost educat, ai fost Învățat cât de importante sunt notele, absența promovărilor și a promovării la timp a examenelor, pentru că o diplomă iar o specialitate este un bilet la viață. Dar nu ați fost niciodată Învățați cât de important este să mențineți sănătatea nu numai a corpului, ci și a minții. De aceea vă puneți constant presiune până vă rupeți.
3. Părinții au fost severi cu tine. Ei credeau că copilul trebuie ținut În frâu strâns și, prin urmare, au cerut să fii cel mai bun În toate și au fost criticați pentru orice greșeală pe care ai făcut-o. De fapt, au vrut și vor să ai succes și să te „porți bine.”
4. Rețelele sociale sunt parțial de vină. Dacă nu ar fi Facebook, habar n-ai avea cât de „reușiți” și cât de „arătoși” sunt colegii tăi. Tot ce trebuie să faci este să te uiți la fotografiile cu mașinile, casele, excursiile și ținutele lor. Drept urmare, te compari cu disperare cu ei - și pierzi În asta. Ce să fac? Luați o pauză de la computer.
- Toți ceilalți din jurul tău sunt, de asemenea, duri cu ei Înșiși. Cele mai frumoase femei pe care le cunoști se plâng de aspectul lor. Se pare că oamenii de succes Își ceartă munca. Dacă sunt nemulțumiți de viața lor excelentă, cum poți fi mulțumit cu viața ta mediocră (ceea ce crezi tu)? Pur și simplu te tratezi cu tine Însuți așa cum se tratează ceilalți (conform observațiilor tale) pentru că acesta este un model comportamental standard.
7 . Crezi că universul se Învârte În jurul tău. Nu, nu poți fi numit o persoană mulțumită de sine. Dar când partenerul tău pleacă sau nu primești promovarea de care ai nevoie, te Întrebi ce ai greșit. Te Învinovăți pe tine Însuți și strigi universului: „De ce eu?” Deși există un milion de alți factori care au condus la acest rezultat.
8. Nu vezi imaginea de ansamblu. Când te Întâlnești, să zicem, cu propria ta mătușă care nu te-a văzut de mulți ani, cu siguranță va comenta cum te-ai schimbat, deși crezi ca arati asemanator. Nu te poți privi niciodată din exterior, așa că nu poți vedea ce Înălțimi ai atins deja. Te descurci foarte bine! Pur și simplu nu Înțelegi.
9. Ești cel mai mare dușman al tău. Dacă ar fi să schimbi viața cu un prieten pe care Îl invidiezi În secret, nu te-ai considera un eșec. Te-ai bucura! Deci de ce nu poți face același lucru pentru tine? Ar trebui să fii cel mai bun prieten al tău, dar de fapt ești cel mai mare dușman al tău. Nimeni nu te tratează mai rău decât tine.
10. Îți dorești cu disperare să reușești. Crezi că lovitura cu piciorul și autocritica este singura modalitate de a reuși. Cu toate acestea, poți trăi o viață Împlinită fără a te „bata”. Trebuie să Începeți să vă exprimați recunoștința față de dvs., să vă lăudați și să vă recunoașteți propriile realizări. A fi nemilos cu tine Însuți nu te va ajuta să reușești - te va face să te Împiedici și să pierzi luptă după luptă.
Ți s-a părut util?
Dacă acest articol ți s-a părut util și informativ, distribuie-l prietenilor.